История школы №1 г. Светловодска
Маленька школа на околиці м.Світловодська… Її триповерхова споруда з двох сторін притиснена до землі дев’ятиповерхівками, з інших двох сторін возвеличується над одноповерховими приватними будиночками. Школа обслуговує Хмельницький мікрорайон, основу якого складає колишнє село Табурище.
Свою історію школа веде з ХІХ століття. Як свідчать архівні документи, вона була заснована в с.Табурище Олександрійського повіту Херсонської губернії у 1889 році. За даними на січень 1895 року у школі навчалось 36 учнів.
Навчав грамоти 35-річний священик Веніамін Ворошнін безкоштовно. Сам мав середню освіту, 6 років працював у школі. Був у школі і псаломщик. У свої 20 років він уже 4 роки працював, навчаючи дітей. Школа мала своє приміщення, яке надавалось безкоштовно сільською управою. Опалювалось приміщення соломою.
Щодо плати за навчання, документи засвідчують, що з дітей заможних батьків псаломщик просив по 20 копійок до Різдва і до Паски. Навчання в школі розпочиналося 20 листопада і закінчувалось у Великий піст на страсній седмиці. Вступити в школу можна було під час навчального року. Курс грамоти був розрахований на 2-3 роки. Існував поділ на групи. Була група новачків і тих, хто вже мав навички. Вивчались молитви, Закон Божий, письмо, рахунок, співи, короткі пояснення Богослужіння та таїнства церкви. Історія вивчалась на основі Біблії.
На жаль, саме приміщення школи не збереглося. В роки фашистської окупації вона згоріла і після війни була відновлена в звичайних сільських хатах с.Табурище.
Долю села та школи змінило будівництво Кременчуцької ГЕС. 16 серпня 1954 року виконком Кіровоградської обласної ради депутатів трудящих прийняв рішення про відкриття в селі Табурище Новогеоргіївського району середньої школи.
А вже 02.09.1957 року нова школа гостинно відчинила свої двері учням, стала окрасою села.
Є ще багато свідків тієї урочистої події, документів, а тому й досі жителі мікрорайону, вчителі, учні з вдячністю згадують тих, хто спорудив її – молодого інженера Олега Кузнєцова, бригади мулярів Івана Пономаренка та теслярів Степана Олизька.
Першим її директором став Семен Аркадійович Дун. В різні періоди директорами школи були також Кравченко В.К. – 1965-1974 рр.; Німець В.І. – 1974-1979 рр.; Шелестенко О.М. – 1979-1985 рр.; Отрок Т.А. – 1985-1988 рр. З 1988 року школу очолює Любов Іванівна Дехтяренко.
Постановою Ради Міністрів УРСР від 24 січня 1966 року Кремгесівській середній загальноосвітній трудовій політехнічній школі з виробничим навчанням №1 присвоєно ім’я Героя Радянського Союзу Конька І.К., який до війни 1941-1945 рр. закінчив Табурищанську семирічку. У школі відкрито куточок пам’яті І.К.Конька, який є місцем зустрічей з ветеранами Великої Вітчизняної війни; члени клубу "Пошук” проводять тут тематичні екскурсії "Шляхами подвигу видатного земляка”.
З 1965 по 2009 роки у школі здійснювалось виробниче навчання з підготовки водіїв категорії "С".
За півстоліття існування школи в новому приміщенні було випущено більш ніж півтори тисячі учнів. Випускники школи завжди відзначалися працьовитістю, щирістю, добротою, цілеспрямованістю. Одним з них є нинішній народний депутат Верховної Ради України Микола Мартиненко.
Історія школи продовжується. Все нові й нові дітлахи вперше переступають її поріг. А це значить, що школа живе повноцінним, багатим на події життям, які ми й надалі будемо описувати на сторінках нашого сайту.
Источник 1sch.at.ua